www.wioskaindianskaudzika.pl

Miejsce i okolice

Wioska Indiańska położona jest w miasteczku Supraśl, na terenach Klubu Jeździeckiego „Victoria” (dawniej na terenach „Bukowiska”), w okolicach Prawosławnego Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP.

Supraśl leży w środku Puszczy Knyszyńskiej, z każdej strony otoczony jest lasem . Stwarza swoim gościom doskonałe warunki uzdrowiskowe  i do uprawiania różnorodnych  sportów tj. kajakarstwo, kolarstwo, jeździectwo, narty biegowe, spacery piesze. Otoczony jest ze wszystkich stron szlakami pieszymi, kajakowymi, rowerowymi i konnym .

Supraśl posiada bogatą i złożoną historię. Powstał ponad 500 lat temu, założony przez mnichów prawosławnych przybyłych z okolicznego Gródka w poszukiwaniu spokojnego miejsca do kontemplacji duchowej i założenia Klasztoru.

Przez wieki Supraśl był osadą klasztorną, zagubioną wśród lasów, ale bardzo znaną w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Klasztor supraski był znany z powodu swojej przyklasztornej drukarni  „Supraska Oficyna Wydawnicza”, gdzie drukowano księgi liturgiczne i świeckie w jęz. polskim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim. Właśnie tu ukazało się pierwsze wydanie „Podróży Guliwera”  w j. polskim.

W XIX w. Supraśl z małej osady przyklasztornej zaczął stawać się – w związku w rozwojem przemysłu – miasteczkiem. Powiększała się liczba mieszkańców, w tym okresie powstały oba kościoły – jeden dawniej ewangelicki – obecnie katolicki. Z tego też  okresu pochodzą domy tkaczy usytuowane na  głównej ulicy w Supraślu.

W SUPRAŚLU POLECAMY:

MUZEUM IKON – interaktywne muzeum wschodniej sztuki sakralnej. Położone jest w Pałacu Opatów w Klasztorze. Posiada przepiękny i najbogatszy w Polsce zbiór starych ikon, ponad 1000 sztuk. Do oglądania jest wystawionych około 400 sztuk. Obejrzeć możemy również XVI wieczne freski ocalałe z cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu.

MUZEUM SZTUKI DRUKARSKIEJ I PAPIERNICTWA

Prezentowane są różne maszyny drukarskie, różne techniki druku, możemy poznać tajniki produkcji papieru.

 MAŁE MUZEUM PRZYRODNICZE PUSZCZY KNYSZYSKIEJ

Położone w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Składa się z paru sal wystawowych i posiada ciekawą kolekcję przyrodniczą i etnograficzną.

SZWĘDACZKI SUPRASKIE

Niezapomniany spacer lasami i łąkami Supraśla, z pochodniami, spotkania z duchem i rusałkami na trasie. Emocje niesamowite!!!

BAJECZNA KOLEJKA

Przejazd przez Supraśl wesołym samochodzikiem z wagonami  przypominającym kolejkę.