www.wioskaindianskaudzika.pl

POW-WOW

Pow-Wow

to tradycyjne międzyplemienne zjazdy Indian Północnoamerykańskich, podczas których odbywa się festiwal muzyki i tańca indiańskiego, targi rzemiosła i sztuki indiańskiej. To często wielopokoleniowe spotkania o znaczeniu materialnym i duchowym – tradycyjny taniec i śpiew jest traktowany jako forma modlitwy, jednak wielu tancerzy utrzymuje się z nagród za zwycięstwa w konkursach.

Tancerze demonstrują swoje umiejętności i stroje na arenie, którą stanowi rodzaj sceny w kształcie koła symbolizującego Krąg Życia. Podczas Pow-Wow nie należy dotykać strojów i ozdób tancerzy, chyba, że tancerz na to zezwoli – dla wielu z nich regalia to przedmioty o szczególnym znaczeniu duchowym i symbolicznym, często są to rzeczy o dużej wartości materialnej i wykonane z delikatnych materiałów.

Pow-Wow to wyjątkowe święto i miejsce przyjacielskich spotkań, wielu uroczystości i dobrej zabawy, w których nikt i nic nie powinno przeszkadzać, dlatego podczas całej imprezy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i używania narkotyków oraz przebywania na terenie festiwalu pod wpływem tych substancji.

W Polsce cykliczne spotkania na Festiwalach Tańca i Muzyki Indiańskiej odbywają się w Pszczynie i Uniejowie, gdzie również w sierpniu odbywa się dwudniowa impreza zatytułowana Indiańskie Lato, na której oprócz pięknych strojów i tańców Pow-Wow można obejrzeć min pokazy indiańskiego łucznictwa konnego, można wziąć udział w ciekawych rozgrywkach sportowych rodem z Dzikiego Zachodu takich jak bizonie jądra i lacrosse. Na miejscu można też kupić indiańskie rękodzieła i zapoznać się z niezwykłą kulturą Indian. Warto więc znaleźć czas na zagłębienie tajników widowiskowych tanecznych popisów wykonanych przez zawodowych tancerzy nie tylko z Polski. Te festiwale cieszą i oko i umysł i wszyscy ciekawi tej kultury znajdą tu coś dla siebie.